Asya piyasalarında alıcılı seyir

by burchaber

Bugün Ne Bekliyoruz?

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik sınırlı yaptırımlar açıklaması sonrasında bu sabah Asya piyasalarında alıcılı bir seyir görmekteyiz. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,71, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,78 ve Güney Kore Kospi Endeksi %0,51 artıda seyretmektedir. Japonya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak. ABD endeks vadelileri güne pozitif bir başlangıcı işaret etmektedir. Piyasanın, ABD Başkanı Joe Biden’ın dün açıkladığı, bazı Rus bankaları, kurum ile kişilere yönelik yatırımları ılımlı bulduğunu görmekteyiz. Zira Rusya’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıması ve parlamentonun ordunun Rusya toprakları dışında görev yapmasını onaylaması gibi adımlar öncesinde Batı’dan daha yıkıcı yaptırımlar uygulanacağına dair açıklamalar gelmekteydi. Piyasalar son gelişmeleri fiyatlamış olmakla birlikte Rusya’nın Ukrayna’nın içlerine ilerlemesi durumunda yaptırımların ağırlaşacağına ilişkin açıklamaların önemli olduğunu düşünmekteyiz. Hisse senedi piyasaları Ukrayna kriziyle ilgili haber akışına duyarlı olmaya devam edecektir. Bugün Euro Bölgesi’nde ocak ayı nihai TÜFE verileri ve Almanya’da GfK Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Yurt içinde öne çıkan bir veri bulunmuyor.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa’da dün hisse endeksleri genelinde karışık bir görünüm hâkimdi. DAX Endeksi %0,26 düşerken FTSE 100 Endeksi yatay alıcılı bir seyir izledi. CAC 40 Endeksi ise stabil kaldı. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da IFO iş iklimi endeksi Şubat’ta beklentileri aşarak 98,9’a yükseldi. ABD hisse endekslerinde gerçekleşen aşağı yönlü harekete Dow Jones Endeksi %1,42 ile öncülük etti. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksindeki düşüşte %1’i aştı. EUR/USD paritesi 1,133 düzeyinde yatay alıcılı olurken Dolar Endeksi (DXY) 96 puanın hemen üzerinde işlem görmeye devam etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1bp düşerek %1,92’ye geriledi. Emtia tarafında ons altın %0,18’lik düşüşe karşın 1.900USD’nin üzerinde kalmaya devam etti. Brent Petrol, %0,75 oranında değer kaybederek varil başına 93,4USD oldu. ABD’de imalat PMI Şubat’ta 2 puan artışla beklentilerin üzerinde yükselerek 57,5 puana çıktı. İlgili dönemde hizmet PMI da beklentileri aşarak 56,7 puana yükseldi. Ülkede CB Tüketici Güven Endeksi Şubat’ta 0,6 puan azalışla 110,5 seviyesine geriledi. Ulusal konut fiyat endeksi Aralık’ta değişmeyerek yıllık bazda %18,8 seviyesinde kaldı.

BİST100 Endeksi dün %1,01 düşerek günü 2.017,46 puandan tamamladı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %0,96-%1,02 oranında artış kaydetti. Böylece kur tarafında yaklaşık son 5 haftanın en yüksek seviyesi görüldü. Kurdaki bu yükselişe bağlı olarak gram altın 843 TL’den fiyatlandı. TCMB’nin Şubat ayına ilişkin açıkladığı verilere göre Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) 109,5’ten 109,8 seviyesine yükseldi. Aynı dönemde imalat sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) 1 puan azalarak %76,6 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre mevsimsellikten arındırılmış (MA) güven endeksleri Şubat’ta; hizmet sektöründe %1,2, perakende ticaret sektöründe %3,8 ve inşaat sektöründe %3,3 düştü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment