news-details

Piyasanın Durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0,53 artış ile 124.190 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en yüksek seviyesi olan 125.324 seviyesini öğlen saatlerinde gören BIST 30 Endeksi ardından düşüşe geçti ve kapanışa doğru da gün içi en düşük seviyesi olan 123.820 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. BIMAS (139 puan) ve GARAN (133 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, THYAO (-41 puan) ve PETKM (-24 puan) ise en çok negatif katkı sağlayan şirketler oldu

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL ?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 17 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler olarak %1,24 ile KOZAA ve %0,59 ile ASELS olurken, en fazla azalan hisseler %0,81 ile HALKB ve %0,50 ile AKBNK olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR ?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 14 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 16 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %24 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,9 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,1 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL ?,

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 21 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise, FROTO ve TOASO’nun RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesine en yakın hisseler olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta FROTO, KOZAL ve TAVHL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, DOHOL ön plana çıkıyor.

Halk Yatırım Araştırma