news-details

Sigorta indirimi

Sigorta indirimi, süreci tamamlandı; “bekle-gör” modu aktif durumda

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklanan takvim dahilinde 29-30 Ekim FOMC toplantıları gerçekleştirildi. Beklendiği şekilde banka tarafından federal fonlama oranları 25bp indirimle yüzde 1.50-yüzde 1.75 aralığına güncellendi. Aşkın rezervlere uygulanan faiz oranı olan IOER ise yüzde 1.80 düzeyinden yüzde 1.55’e düşürüldü.

Kamuoyu ile paylaşılan toplantı sonuç metninde genel ekonomik görünüme dair vurgular birebir korunurken, “gerektiğinde uygun şekilde adım atılacağı” ifadesi çıkarılarak “görünümün değerlendirileceği” belirtildi. Buradan hareketle, 3x25bp şeklindeki genel konsensüs ve Deniz Yatırım Araştırma beklentisi olan faiz indirim sürecinin “şu aşamada” tamamlandığı çıkarımı yapmak mümkün oldu.

Büyümedeki ılımlı görünümün korunduğu, enflasyon beklentileri, ihracat ve yatırımlardaki zayıf seyrin sürdüğü ve güçlü istihdam piyasası koşullarının muhafaza edildiğine dair değerlendirmeler Fed’in süreci “bekle-gör” moduna geçerek yürüteceğine dair fikir vermekte. Alınan faiz indirim kararına Eylül ayı oluşumunun aksine sadece iki üye (Rosengren ve George) itiraz ederken, bölgesel başkanlardan Bullard ise katılım sağladı.

Kararın ardından yatırımcılar açısından risk iştahında bozulma beklemesek de yıl sonu işlemleri kaynaklı düşük işlem hacmi ortamını göz ardı etmiyoruz. Hisse senetlerini avantajlı görme fikrimizde değişiklik olmazken, gelişmekte olan ülke para birimleri azalan risk primlerine paralel olarak talep görmeye devam edebilir. USDTRY paritesinde 5.72 desteğinin geçilmekte zorlandığı işlemlerde eğilim 1 Ekim seviyeleri olan –Barış Pınarı Harekatı (BPH) operasyonu öncesi teknik bölge- 5.65 seviyelerine dek devam edebilir. BİST 100 endeksi için 2019 yılında 105000-110000 aralığına yönelim olabileceği fikrimizde değişiklik söz konusu değil.

Orkun GÖDEK

Stratejist Araştırma

Deniz Yatırm