Kıymetliler haftaya güçlü başladı

by burchaber

Altın geçtiğimiz haftaya sert satıcılı kapattıktan sonra, yeni haftaya pozitifte başladığı bir seansı geride bıraktı. 1811 dolar/ons seviyesinden başladığı haftanın ilk gününde, satıcılı bir seans başlangıcı yaparak dikkatleri üzerine çekti. 1786 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, son üç ayın en düşük seviyesinde yeni bir dip kaydetmiş oldu. Gün sonuna doğru tepki alımlarının da etkisiyle toparlanma yönünde hareket eden sarı maden kendini seans içinde yeninden 1800 dolar/ons seviyesinin üzerine atmaya başardı. Günlük seansı 1824 dolar/ons seviyesinden tamamlamayı başaran sarı maden önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,7 kazanç yazmış oldu.

 

Gümüş ise dünkü seansta elde ettiği güçlü kazançla dikkat çekerken, altına kıyasla daha güçlü kapanış yaptığı bir seansı yaşadı. 21,11 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 21,62 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,4 kazanç yazmış oldu.

 

Platin ise diğer kıymetlilerden ayrışarak günü ekside kapatan tek değerli maden oldu. 930 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 927 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 0,3 kayıp yaşadı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli maden olurken, 2000 dolar/onsun üzerine yeniden dönmeyi başardığı bir seansı geride bıraktı. 1918 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2000 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 4,2 kazanç elde etmiş oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda primli işlemler devam ederken, dünya fiyatlarının üzerinde 20 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından güçlü sayılacak bir gün geride kalırken 3.917 kg altın, 1.518 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment