Nasıl gidiyor? İyi gidiyor

by burchaber

Bugün 16 Şubat. ABD Başkanı Biden’ın, Avrupa ülkelerindeki bazı müttefiklerine bu tarihte Rusya’nın Ukrayna’ya girebileceğini belirttiği basında yer almıştı. Rusya bunu yalanladı. Ukrayna’da bugün, bizim birlik günümüz olsun diyerek yeni bir tarihi gün yaşayacak. Rus kaynakları dün geçti “Putin soruyormuş, hangi saatte gireceğimizi söyleyen medya da var mı?”

 

Geçen hafta Fransa’dan Macron’u konuk eden Putin, dün de Almanya’dan Scholz’u konuk etti. Zaten Biden ile telefonla görüşüyor. Şimdilik kazanan ABD olmuş gibi. Putin baskıya daha fazla dayanamayarak geri adımlarını sürdürüyor. “NATO’nun Rusya’ya saygı duymadığı” gibi ifadelerde biraz hayal kırıklığı da görülüyor.

 

Diğer taraftan Rusya’dan gelen her yeni adım, piyasaları memnun ediyor gibi. Tatbikatlarını tamamlayan bazı askeri birliklerin, bağlı bulunduğu üslere dönmeye başladığı haberi dün geldi mesela. Bunun da etkisiyle Rusya borsası dün % 5 yükselirken Avrupa borsaları % 2 civarında arttı. BIST 100 endeksi de günü % 1.8 artışla, 2,038.16 puandan kapattı. En çok değer kazanan endeks % 8.6 artışla BIST Antalya endeksi oldu. O Antalya ki 2019’da 5.5 milyon Rus turist ağırlamıştı. 

    

Dün kar açıklayan FROTO, TTKOM beklentileri aştı. 2022 için beklentileri de iyi. Bugün TUPRS, AYGAZ yarın da KCHOL bilanço açıklayacak. İyi gelen bilançolar, 2022 için iyimser beklentiler hisseler bazında destek olmaya devam ediyor. İşler, iyi gidiyor demektir. Son bilanço tarihi 11 Mart.

 

ABD’de geçen hafta açıklanan TÜFE yıllıkta % 7.5’a çıkmıştı. ABD’de dün açıklanacak ÜFE yılı % 9.7 kapatmıştı. Ocak’ta % 9.1’e iner bekleniyordu. Ancak yine % 9.7’de kaldı. Baz etkisi bile işe yaramadı, aylık % 1 yükseldi yani. Bu da FED’e baskının artması demek. Öte tarafta Çin de ise Ekim’de % 13.5’e çıkan ÜFE düşmeye devam ediyor. Yılı % 10.3 kapatan ÜFE, bugün gelen data da Ocak’ta % 9.1’e gerilemiş. Çünkü Ocak’ta % 0.2 düşmüş. ABD TÜFE’si ile Çin ÜFE’si arasında etkili bir ilişki olduğundan bu gelecek dönem için iyi bir sinyal olabilir. Bu sabah G. Kore ve Japonya % 2 civarında artışla dünkü global oranı yakaladılar ama diğerlerinde karışık seyir var.

 

Bugün yurt içinden önemli veri yok ancak BAE’den dönen Cumhurbaşkanı, kabinesini toplayacak, sonrasında açıklamaları olacaktır. Yurt dışında ise İngiltere ocak ayı TÜFE verisi, ABD Perakende Satışları ve akşam Fed toplantı tutanakları takip edilecektir.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment