news-details

ÖRAV'dan Değişim'e yönelik yeni çalışma

Her bir okulla yapılan iş birliği kapsamında ÖRAV’ın vereceği eğitimler yıl boyu sürecek. Böylece programın ana hedeflerinden biri olan değişim için süreklilik sağlanacak. Program; öğretmenlerin bilgiyi değil, öğrenmeyi öğreten liderler olarak gelişmeleri amacıyla oluşturulan çatı programı Öğrenen Lider Öğretmen’den konular da içeren yeni bir içerik ile başlayacak. Ardından eğitim içeriği, iş birliği yapılan okulun ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek, izleme ve değerlendirme çalışmalarıyla da zenginleştirilecek. Aynı zamanda okul öğretmenleri ve yönetimine yıl boyunca mentörlük desteği verilecek, dijital öğrenme platformu eKampüs üzerinden karşılıklı paylaşımlarda bulunulacak.

Türkiye’de ilk olarak Gaziantep’te, Şehitkamil ve Şahinbey İlkokullarında uygulanan Okul Gelişim Programı kapsamında 26-27 Ekim tarihlerinde öğretmenlere ilk eğitimleri verildi. Oryantasyon ve Grup Dinamikleri başlığında; Takım Olma, İletişim, Ders Tasarımı ve Kural Oluşturma modülleri çalışıldı. Mayıs 2020’ye kadar devam edecek program boyunca öğretmenlerle Sosyal Duygusal Öğrenme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Ölçme Değerlendirme, Çok Kültürlü Ortamlarda Barış Dili, Şiddetsiz İletişim ve Farklılaştırılmış Eğitim oturumları yapılacak, eğitim yılı sonunda düzenlenecek şenlikle katılımcı öğretmenler deneyimlerini paylaşacak.

Öğretmen Akademisi Vakfı

Bireysel ve toplumsal sorumluluklarının bilincinde, araştıran, sorgulayan, analitik düşünebilen, özgüven sahibi, kişisel gelişimin sürekliliğini önemseyen, evrensel değerleri benimseyen, ülkenin kültür mirasına sahip çıkabilecek genç nesillerin yetiştirilmesinde önder rol oynayan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeyi hedefliyor. Öğretmen Akademisi Vakfı, bugüne kadar bu amaç doğrultusunda; Vakıf merkezinde ve Türkiye’nin her yöresinde görev yapan 220 eğitimciden oluşan ekibi ile, 81 ilde 175.000 öğretmen ve eğitim yöneticisi ile atölye çalışmalarında buluştu.

Hibya Haber Ajansı